1. Giriş

Linux'la yeni mi tanıştınız? Linux guru'su musunuz ? Her iki durumda da, bu kontrol listesini çok yararlı bulacaksınız.. Kendinizi kaç kere donanımınızla ilgili bazı yaşamsal bilgilerin bilinememesi nedeniyle bir Linux kurulumunun ortasında çırpınırken buldunuz?

Hiç kurulum süreci tarafından sorulan "mouse hangi COM port'a bağlı?" gibi basit bir soru yüzünden ellerinizi açıp şansınızın yaver gitmesi için tanrıya yakardınız?

Gerçeklerle yüzleşelim, hepimiz en az bir kere, Linux kurulumuna başlamadan önce daha iyi hazırlanmış olmamız gerektiği hissine kapılmışızdır. İşte size Algologic Research & Solutions tarafından sunulan basit bir çözüm.

1.1. Telif Hakkı Bilgisi

Bu dökumanın tüm telif hakları Algologic Research & Solutions'a aittir (copyrighted (c) 2000 Algologic Research & Solutions) ve bu döküman aşağıda belirtilen  Linux Documentation Project (LDP) lisansında belirtilmiş olan şartlar gereğince yayınlanmıştır.

Aksi belirtilmediği sürece Linux HOWTO dökümanlarının telif hakları dökümanların yazarlarına aittir. Linux HOWTO dökümanları telif hakkı uyarıları her kopyada bulunmak suretiyle herhangi bir fiziksel veya elektronik ortamda tamamen veya kısmen  çoğaltılabilir ve dağıtılabilir. Ticari dağıtımlara izin verilmiştir ve desteklenir; ancak yazar bu tarz dağıtımlardan haberdar olmak ister.

Tüm çeviriler, Linux HOWTO dökümanlarından türetilen dökümanlar, veya Linux HOWTO dökümanlarının bir araya getirilmesiyle gerçekleştirilen çalışmalar bu telif hakları uyarısı tarafından kapsanır. Bu, HOWTO dökümanlarından türetme yapmamanız ve yeni türetilmiş dökümanın dağıtımına ek sınırlamalar getirmemeniz demektir. Bazı durumlarda bu kuralların istinaları olabilir, lütfen aşağıda adresi verilen Linux HOWTO koordinatörüyle bağlantı kurunuz.

Kısaca, bu bilginin olabildiğince çok kanaldan yayılmasını artırmayı diliyoruz. Ancak HOWTO dökümanları üzerindeki telif haklarımızı korumak ve HOWTO'ların yeniden-dağıtımı için yapılan herhangi bir plandan haberdar edilmek istiyoruz. 

Herhangi bir sorunuz olursa, lütfen  ile bağlantı kurun.

1.2. Tekzip

Bu dokümanların içeriğinden sorumluluk kabul edilmez. Kavramları, örnekleri ve diğer içeriği riski size ait olmak üzere kullanın. Bu, bu dökümanın yeni bir sürümü olduğundan dolayı, içeriğinde sisteminize zarar verebilecek hatalar ve kusurlar bulunabilir. Dikkatli ilerleyin,  pek hoş olmasa da yazar(lar) bu hatalar için herhengi bir sorumluluk kabul etmezler.

Tüm telif hakları, aksi özellikle bildirilmedikçe dökümanların kendi yazarlarına aittir. Bu dökümanda kullanılan herhangi bir terim herhangi bir tescilli marka veya servis markasının geçerliliğinin taklit edilmesi olarak algılanmamalılır.

Belirli ürünlerin veya markaların adının anılması kanuna aykırılık olarak algılanmamalıdır.

Ana kurulumlardan önce sisteminizi yedeklemeniz ve bunu düzenli aralıklarla tekrarlamanız şiddetle tavsiye edilir.

1.3. Çeviriler

Bu kuntrol listesine aşağıdaki dillerde de ulaşılabilir

1.4. Teşekkürler

Algologic, bu kontrol listesinin oluşturulmasında Linux topluluğunun pek çok üyesine değerli önerileri ve katkılarından dolayı minnet ve şükran duyar. Bu kontrol listesi Linux kullanıcıları arasındaki dayanışma ve iyi niyetin bir göstergesidir. Algologic, Linux ruhuna mütevazi bir övgü olarak bu kontrol listesini Linux topluluğunun kullanımına sunar. Aşağıda adı geçen kişilere sonsuz teşekkürler:

1.5. Bu dökümanı kim okumalı/kullanmalı?

Eğer başka birisinin makinasına veya sizin çalışma mekanınız olmayan bir lokasyonda Linux kurmayı planlıyorsanız,  kesinlikle bu kontrol listesini peşinen tamamlamalısınız. Bu anketin evsahibiniz tarafından doldurulması, kuruluma tamamen hazırlanmış olarak başlamanız için önemlidir. 

Eğer bir "Kurulum Festivali" organize etmeyi planlıyorsanız (Biz Hintliler buna "Linux mela" deriz), katılımcılardan bu kontrol listesini cevaplamış olarak gelmelerini isteyin.

Tam tersi , bir Kurulum Festivaline katılacaksanız Conversely, (aka Linux mela), makinana Linux kurmak için ev ödevinizi yapın. Bu kontrol listesini cevaplamış olarak gidin.

Eğer birisinin sizin için gelip Linux kurulumu yapmasını isteyecekseniz ona bu anketi mümkün olduğunca çok cevaplanmış olarak gönderin.

Eğer kendi-işini-kendin-yap diyenlerdenseniz, tüm bu sorulara yanıt verek başlamalısınız ki Linux'unuzla hoşça vakit geçirebilmek için zamandan tasarruf edesiniz!

1.6. Bu kontrol listesi neyi başarır (başarmayı amaçlar)?

Bu, Linux kurulumunu sizin için zevkli bir deneyim haline getirmek içim bir hafıza yardımıdır. Linux'un gelişmesinde önemli bir rol üstlenir.

Sizin, kendi makinenize veya başkasınınn makinesine Linux kurulumu sırasında ihtiyaç duyacağınız tüm cevaplarla birlikte hazırlıklı olmanıza yardım edecektir.Bazen bir kurulumun tam ortasında bazı detayların bulunabilmesi  zahmetli ve hatta imkansızdır. Bu, başkasının ofisinde ve başkasının makinesine Linux kurarken çok daha zor bir hale gelir. 

Bu kontrol listesi, doldurulduğunda, Linux kurulum aşamalarını takip etmenize ve peşinen belirli donanımların kurmayı planladığınız Linux dağıtımınca desteklenip desteklenmediğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Ayrıca yüklemeniz gereken paketler hakkında hazırlıklı olmanıza ve yapmanız gereken konfigürasyon seçimlerini yapmanıza yardım edecektir.

Anafikir sinir bozucu süpriz olasılıklarının en aza indirgenmesidir.

Bu kontrol listesi sadece PC'ler üzerine Linux kurulumu içindir.Bu kontrol listesini diğer makina sınıfları (ör: SUN, Alpha, ...) için model olarak kullanabilirsiniz. 

1.7. Linux hakkında daha fazla bilgiyi nerede bulabilirim?

Eğer profesyonel (ödeme karşılığı) Linux yardımı istiyorsanız -- Algologic'e başvurun . Algologic Research & Solutions Linux Documentation Project 'in resmi DANIŞMANLAR-HOWTO listesinde yer almaktadır.

Bu kontrol listesi Linux uyumlu donanımlar konusunda veya fiili Linux tedariği veya kurulumu konusunda detay içermez. Eğer detay bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, lütfen  Linux Documentation Project sitesinde yeralan   Linux hardware howto, Distribution howto, ve Installation howto dökümanlarına başvurunuz .

Eğer sabırsız biriyseniz ve direkt kurulum hakkında yardım istiyorsanız lütfen Bölüm 3'e başvurunuz ve kurulum-öncesi kontrol listesini atlayınız.

DİKKAT:  Halihazırda Linux tedariki, kurulumu ve kullanmı hakkındaki genel soruların çokluğundan bunalmış durumdayız. Biz bu tür genel e-postalara yanıt VERMİYORUZ. Size diğer yardım kaynaklarını bulmanız için şiddetle Linux Documentation Project'i ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Lütfen bize Linux'la ilgili herhangi genel soru SORMAYIN.

1.8. Kullanılan açıklamalar

UYARI!

Uyarılar dikkate alınmadıkları takdirde onarılabilen vaya onarılamayan sistem hatalarıyla sonuçlanacak tavsiyelerdir.

İhtar!

İhtarlar dikkate alınmadıkları takdirde  uygulamaların çalışmamasıyla  veya veri , konfigürasyon dosyası kaybıyla sonuçlanacak veya  sistemin boot edilemez durumda bırakacak tavsiyelerdir.

Not: Notlar bir işlemin gerçekleştirilmesinde gerekli olabilecek önemli gerçekleri bildirirler.

İpuçları: İpuçları işlemlerin gerçekleştirilmesi sırasında kısayol veya öngörü sağlarlar.